Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): wendy    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Povídky z jedné kapsy- Čapek, Karel - souhrn


KAREL ČAPEK


Případ dr. Mejzlíka
Začínající detektiv Mejzlík jde za kouzelníkem Dastychem, aby mu vysvětlil, jak se mu povedlo chytit kasaře, co se vloupal do pokladny. Stejně na to nepřijde, byla to souhra náhod.
Modrá chryzantéma
Bláznivá Klára přinesla zahradníkovi pana barona vzácnou modrou chryzantému, ale nedovedla odpovědět, kde ji utrhla. Zahradník, četníci, lesáci a každý v lokalitě květinu hledal, ale marně. Nakonec se zahradník s baronem pohádal, uraženě odjíždí pryč a na nádraží, kde je zákaz vstupu, chrysantému uvidí a vyryje. Přesazená květina ale stejně nikdy modře už nekvetla.

Věštkyně
Paní Myersová vykládá za peníze karty, což je podezřelé panu Mac Learymu - detektivovi, který tam pošle svojí ženu. Ta se vydává za svobodnou a kartářka ji předpoví, že se vdá do zámoří. Věštkyně je odsouzena a po roce detektiv řekne soudci, že se věštba vyplnila.

Jasnovidec
Státní návladní Klapka jde za jasnovidcem, který čte ze zavřené obálky, ale omylem místo dopisu vraha dá do obálky svůj rukopis. Charakteristika nebezpečného vraha se hodí i na něho.

Tajemství písma
Novinář Rubner jde udělat článek o grafologovi Jensenovi a ukáže mu dopis své ženy. Jasnovidec ji vylíčí v hrozném světle. Rubner doma ženu šikanuje, ale v hospodě mu chlapi řeknou, že Jensen je lhář.

Naprostý důkaz
Vyšetřující soudce Mates vypráví o své vyšetřovací metodě, že dá na náhodu. Doma podezírá svou ženu Martičku, že má něco s Arthurem; ta ho obelstí, že jako splete dopisy a pošle mu zcela neosobní dopis Arthurovi, manžel se uklidní a Martička ho podvádí dál.

Experiment prof. Rousse
Prof. Rousse je Američan, co dělá vědecký experiment se slovy - řekne slovo a klient musí říct první slovo, co ho napadne. Tak usvědčí vraha Suchánka a zjistí, kde schoval mrtvolu.

Ztracený dopis
Ministr spravedlnosti dostal domů tajný dopis, ale neví, kam ho schoval. Schoval ho totiž do knihy v jiné místnosti, když chodil v noci náměsíčně po domě.

Ukradený spis 139/VII, odd. C
Plukovník přinesl domů tajný spis a schoval ho do krabice na špagety ve spíži. Tam ho ukradl zloděj Andrlík a přišel na to četník Pištora, který místní galerku znal.

Muž, který se nelíbil
V hospodě Na Vyhlídce, kam nechodí moc hostů, je zatčen defraudant Rosner, protože každému se nelíbil, s nikým nemluvil, před lidmi se skrýval a před četníkem vyskočil z okna.

Básník
Auto přejelo opilou žebračku a nikdo si nevšiml, co je to za auto. Až básník napsal báseň o ňadrech ženy a podle toho poznal Mejzlík SPZ vozidla 235.

Případy pana Janíka
Janík byl obchodník s papírem, co se vždycky do něčeho připletl. Jednou se připletl k nalezení mrtvoly, podruhé omylem vzal peněženku s padělky, potom se zase dostal na tajnou schůzi nějaké partaje. Policie mu nabízela místo, ale on nechtěl a vymluvil se na to, že by byl špatným policistou, když nepoznal, že ho společník ve firmě okrádá.

Pád rodu Votických
Archivář Divíšek přišel za Mejzlíkem, aby mu rozřešil historickou záhadu z doby Jiřího z Poděbrad. Kateřina, žena Petra Berkovce se spustila s jeho bratrem Jindřichem, proto svého manžela zavraždila, a její otec zabil ji, aby nešla na šibenici a v souboji zabil i Jindřicha. Král ho neodsoudil, ale poslal před Boží soud.

Rekord
Četník Hejda chytil cihláře, který přehodil širokou řeku kamenem, jímž praštil státkáře, který zrovna bil malého kluka, co mu kradl ovoce. Potom to už nedokázal, protože neměl vztek.

Případ Selvinův
Básník Unde se ujímá případu vraha Selvina, který je odsouzen za vraždu tetičky. Po 7 letech je osvobozen a vydírá básníka, že se přizná k vraždě a tím básníka znemožní, protože ten udělal karieru na osvobození nevinného a básník platí.

Šlépěje
Rybka šel ulicí a uviděl stopy ve sněhu, které nikam nevedly, zavolal policii, ale stejně se nic nevyřešilo.

Kupón
Minka s Pepou sedí v zahradní restauraci a dá se s nimi do hovoru detektiv Souček, který jim vypráví, jak našli vraha služebné (měli lístek od nákupu konvičky, od toho našli paní služebné, měli jméno služebné, našli jejího přítele a nakonec i vraha).

Oplatkův konec
Oplatka se vloupal do pekařství a při útěku zastřelil několik policajtů, četníka a železničáře. Všichni se proto dali dohromady, aby ho dopadli a zabili ho.

Poslední soud
Desetinásobný vrah Kugler se dostal před Boží soud a svědek Bůh mu vypočítává, co všechno v životě provedl. Hezká je myšlenka, že Bůh nemůže soudit, protože všechno ví. Proto si člověk zaslouží pouze být souzen omylnými lidmi, a to k věčnému peklu.

Zločin v chalupě
Vondráček ubil tchána sekyrou, protože prodal pole a co je sedlák bez pole.

Zmizení herce Bendy
Benda byl lump, ale skvělý herec. Podnikatel Korbel, za jehož ženou Benda chodil, toho využil, namluvil mu, že bude točit film, kde bude hrát Benda žebráka, ten se vypařil z domova, nechal se zarůst tajně jako žebrák, Korbel ho vylákal do lesa a tam ho zabil. Přišel na to přítel Bendy, lékař Golberg, který pochopil celou fintu a řekl o ní Korbelovi.

Vražedný útok
Pan rada sedí u okna, když někdo u jeho hlavy prostřelí okno. Policie se ho ptá, jestli ho nechtěl někdo zabít, on nejprve popírá, že by měl nepřátele, ale potom si vzpomene na drobná příkoří, která lidem způsobil a případ nechá plavat.

Propuštěný
Záruba je propuštěný na podmínku po 12 letech, které seděl za vraždu. Odvykl si mluvit a omylem se zamotal do manifestace, byl zatčen a soudce, prokurátor a vyšetřovatel přemýšlí, jak ho z toho dostat, on ale v cele spáchá sebevraždu.

Zločin na poště
Adjunkt Houdek chodí s poštovní úřednicí Toufarovou, ale každý bydlí v jiném městě. Aby Toufarová mohla být přemístěna do jeho města, vymyslí plán, že Houdek vezme z pokladny na poště Helence peníze a Helenka se z hanby utopí. Přijde na to četník, nechá Houdka přeložit na Moravu, takže Toufarové přemístění do města je k ničemu.
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.