Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Ájina    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Karel May


Karl Friedrich May se narodil 25. února 1842 jako syn tkalce Heinricha Augusta Maye a jeho ženy Christiny Wilheminy v Ernstthalu v Krušných horách. Byl pátým potomkem chudých rodičů, po něm se narodilo ještě dalších devět, ale řada z nich se nedožila ani jednoho roku.
Pár dní po narození oslepl, příčinou byla zřejmě podvýživa a špatné hygienické podmínky. Rodiče byli vytíženi, tak se o Maye a jeho sourozence starala babička, která uměla vyprávět plno pohádek. Nevidomý May uniká k fantazii, z návštěv vnímal jen hlas.
Během kurzu porodní asistentky, který Mayova matka navštěvovala, se zmínila dvěma profesorům o synově slepotě, ti pak vracejí Mayovi zrak, takže od pěti let vidí. Ihned je přihlášen do školy a otec jej začne zatěžovat studii. Musí číst spousty knih, některé z nich i přepisovat, třeba pětisetstránkový zeměpis Německa. May se učí hrát na klavír, housle, varhany, učí se latinu, francouzštinu, angličtinu. Tak se vůbec nedostal k běžným dětským zábavám.
Ve čtrnácti letech May na výtečnou vystudoval školu a je přijat do učitelského semináře ve Waldenburgu, ale mezi měšťanskými dětmi to nemá lehké. Nelíbí se mu tam, začíná dělat neplechu. Kritizuje osnovy, nechodí na náboženství. V prosinci 1859 si May vezme několik svíček, aby je daroval rodičům, a je udán dvěma spolužáky. Na zastání kněze z Ernstthalu není vyloučen, jen přestupuje na jiný seminář a nakonec školu v září 1861 dokončuje. Nastupuje na své první místo jako pomocný učitel v Glauchau.
O pár dní později je propuštěn, neboť si na něj stěžuje jeho pan domácí, že prý se příliš sblížil s jeho mladou manželkou, které dával hodiny klavíru. Přechází na školu v Altchemnitz. Opět se situace zkomplikuje, když si vypůjčí hodinky svého spolubydlícího a vezme je s sebou domů k rodičům. Jeho spolubydlící využije situaci, aby se zbavil Maye, a udá ho. Je odsouzen k šesti týdnům vězení, od 8. září 1862 sedí v Chemnitz. A navíc má zakázáno učit.
Za několik podvodů je odsouzen ke čtyřem rokům nucených prací. Ocitá se v červnu 1865 ve věznici ve Zwickau. Za dobré chování je 2. listopadu 1868 propuštěn. Po návratu do Ernstthalu se dozvídá, že jeho babička zemřela. Pokračuje v podvodech a krádežích, některé z nich velmi groteskní - kulečníkové koule, utěrka. Je odsouzen na čtyři roky a propuštěn je 2. května 1874 z káznice Waldheim.
Už z Waldheimu zasílá povídky různým časopisům. Všiml si jej Heinrich Gotthold Münchmeyer a nabízí mu místo redaktora. 8. března 1875 se May stěhuje do Drážďan. Je pod policejním dozorem. Dočasně je vykázán, ale požádá o revizi úředního rozhodnutí a uspěje. U Münchmeyera se mu začíná dařit, zakládá nové časopisy, publikuje své první povídky "Ze zápisků světoběžníkových". Koncem října 1876 May odchází, zaměstnavatel ho chce totiž oženit se svou švagrovou. May má ale jiné plány, zalíbila se mu kráska Emma Lina Pollmerová. Ožení se s ní v roce 1880, ale postupem času lituje a v roce 1903 se rozvádí. O pár dní později si bere Kláru Plöhnovou.
Po odchodu od Münchmeyera se pohybuje na volné noze a píše povídky z podkrušnohoří. V říjnu 1877 se stává redaktorem týdeníku "Frohe Stunden", kde vychází na pokračování první Mayův román "Chyceni na jezeře", který se později stává součástí románu "Old Surehand". V tomto období si ještě jednou May zkomplikuje život střetem se zákonem, když se vydává za vyšetřovatele úmrtí svého příbuzného z Emminy strany, ke kterému došlo 28. ledna 1878. Udělá to na požádání starého Pollmera, je odsouzen k několika dnům domácího vězení.
Začíná se vydávat za skutečného Old Shatterhanda, je focen v kostýmech Shatterhanda a Kary ben Nemsího. 26. března 1899 se vydává na patnáctiměsíční cestu Orientem a dostane se až na Sumatru. Prožívá šok při konfrontaci se skutečností. Změna, kterou May projde, je patrná v románu "V říši stříbrného lva", kde se náhle z Kary ben Nemsího stává jiný člověk, dělá chyby, onemocní tyfem a už není takovým supermanem. Mayova tvorba se mění, ale už mu zbývá málo času. Vzniká román "A mír na zemi!".
V osmdesátých letech napsal pro Münchmeyera pět kolportážních románů, které po Münchmeyerově smrti vydává Adalbert Fischer v knižní podobě. May se soudí, romány nabourávají jeho image. Řadu následujících let stráví u soudů, kde bojuje se svými odpůrci. V prosinci 1911 vítězí, ale je vysílen i kvůli protrpěnému zápalu plic. V březnu 1912 přednáší ve Vídni před třemi tisíci posluchači, do Radebeulu se vrací s horečkou a 30. března 1912 umírá na srdeční mrtvici.
Ve svém životopise May píše, že každá jeho kniha není pro každého, některé se mají číst v dětství, některé v dospělosti a ve stáří, tak, jak se vyvíjí hrdina Old Shatterhand, resp. Kara ben Nemsí, stoupající z prostého savanního života až k Mount Vinnetou, resp. z pouště až k výšinám Džebelu Marah Durimeh. Říká, že je chybou čtenáře, čte-li je nevhodně.
Co se týče jeho zahraničních cest, tak doložena je pouze patnáctiměsíční cesta Orientem, započatá v roce 1899, a tříměsíční cesta v doprovodu Kláry po Spojených státech na konci roku 1908. Pak ještě cestoval v okolí svého rodiště, zavítal například i do českého Sokolova.S jistou pravděpodobností cestoval i po jiných evropských zemích.
May dále možná cestoval po Americe v letech 1863-1864, začátkem roku 1869. Možná se mu podařilo na konci roku 1869 dostat do Afriky na cca. 5 měsíců, každopádně je doloženo, že byl tou dobou v Itálii.


Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.