Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Vaud    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Absolutní nula - fejeton


Není to tak dávno, co jsem kupoval dětskou autosedačku. Bylo na ní zvláštní upozornění, že je pro děti od 0,0 do 15,0 kilogramů. Hravě si představím dítě, které má 15,0 kg, protože jedno takové mi běhá kolem stolu. Trochu mám problém s tím nulokilovým. Ani v porodnici vám nehlásí: "Tatínku blahopřejeme! Narodil se vám chlapeček! Má nula kilogramů!" A co teprve 0,0? Možná je to příkladná péče jakéhosi úřadu o dosud nenarozené potomstvo. Pak by však měl dárce spermatu cestou do spermobanky poutat příslušnou lahvičku do tříbodového pásu. Předpis je předpis! Jsem zvědav, jestli s tím výrobce počítal.

Podobně jsou na tom filmy od 0 do 100 let. Pominu-li, že jsou diskriminováni 101 a víceletí, pak zde máme problém s nuloletými. Telefonoval vám někdo, že se jejich Karlík (Pepík, Anička) právě dožívá nula let? Určitě ne! Problém je zřejmě v nule samotné. S nulou nikdo nepočítá. Stojí na okraji našeho zájmu. To třináctka aspoň nosí smůlu. Ale co nula? Ta nenosí zhola nic. Když počítáte do deseti, začínáte od nuly? Znáte někoho, kdo má nulu jako oblíbené číslo? Já ne!


Pokud vám partnerka řekne, že jste nula, tak je to jasná urážka. Žádné jiné číslo vás tolik nerozčílí. Nebo snad u vás nastane tichá domácnost, když se dozvíte, že jste sedmička? Můžete se utěšovat, že ještě existuje absolutní nula. Pokud dostanete vynadáno do nuly, je to zřejmě jen nula relativní. Není proto divné, že dvě nuly jsou označením pro záchod. Vůbec pak nepřekvapí informace, že při ruletě vás dvě nuly připraví o všechny vsazené peníze. Podprsenka nulka neznamená rovněž žádnou výhru - tedy pokud vám není právě nula roků. I drát nulák je mimo vedení. Nula je možná dokonce nakažlivá. Proč jinak by se říkalo, že nula od nuly pojde? Světlou výjimkou mezi nulami je pouze mouka dvounulka a tajný agent dvounulka sedm.


Je zajímavé, že čísla pod nulou s sebou nenesou takové stigma. Jen samotná nula je ta špatná. Můj oblíbený kreslený hrdina - veverka z filmu "Doba ledová" - je v angličtině uváděn jako "hero- sub zero" - hrdina pod nulou. Kdyby to byl jen zero-hero nebo snad dokonce zero-mstitel, pak by šlo asi o bezpříkladného zbabělce.


Co s tím? Měli bychom snad založit spolek pro rehabilitaci nuly? Snažit se o lepší image všech nul kolem nás? Asi ne. Jen bych vám chtěl popřát mnoho nul na výplatní pásce, hodně nul u konkurenčních firem a dvě nuly vždy na místě, kam stačíte doběhnout. Nuly jsou podle mě totiž užitečné. Bez nich se určitě neobejdeme. Jak jinak by bylo poznat, že my ostatní jsme jedničky?!
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.