Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů

Arnold Branald -Stříbrná parukaVypráví o životě Kajetána Matyášovi, jak dělal u divadla, potom se oženil s dcerou Dorličkou, měli syna Jeníčka; stává se zněj aktér a potom krupář.
Divadlo Bouda ? hraje se Břetislav a Jitka
1812 ? Kajetán Matyáš stárne a umírá a jeho syn Jeník se ujímá herectví (Jan Evangelista Matyáš)
J.E. Matyáš se ujímá krejčoviny, ale u toho dlouho nevydrží a vrací se zpět ke komediantům.
Nakonec byla řediteli divadla Nyplovi odebrána koncese ? knížepánem, J.E. Matyáš odjíždí po odebrání koncese s pannou Jarmilou k příbuzným, kde se jim narodí dítě ? kluk Ondřej, a Jan se opět vrací ke krejčovině.
Jenže Jan není vyučen krejčovstvím, a ta musí odjet ke kamarádovi Širůčkovi, aby se vyučil. Ale k němu se nastěhovat také J.K.Tyl a Jan je ztracen (tak, že opouští šití a vrací se opět k divadlu).
Znovu po nevydařené kariéře u direktora Hilmera, kdy Hilmer utekl s penězi, tak jako jeho bývalý direktor, se Jan nadobro vrací ke krejčovině.
1836 ? je znovu silnější touha po divadle než po krejčovství, z Matyášů se stávají staří rutináři.
roku 1849 ? se dostane do Janových rukou psaní od Josefa Aloise Prokopa; na toto pozvání čekal Jan celých 30 let.
Na Jana začíná dopadat smutek- jestli také direktor Prokop neuteče s penězi, tak jak to udělali jeho předchůdci Hilmar s Nyplem.
Jednoho dne hrají představení ?Paličova dcera?, která nezaujme jednoho člověka ? okresního hejtmana, a ten uzavírá divadlo ? zakazuje hraní dalších her.
Po této události se z Jana a z jeho syna Ondřeje stávají kupci ? mají na Staroměstském náměstí krámek.
1852 ?zřizuje J.E.Matyáš vlastní divadelní společnost.
listopad 1856 ? umírá Tyl, ale hlavně Jarmila. Po necelém roce ? 1857 ? umírá také J.E. Matyáš, a to při představení.
1857 ? zavedl Ondřej Matyáš v divadle místo svíček lampy- a stává se z něho direktor.
Do roku 1865 ? hraje Ondřej milovníky, ale potom přichází k divadlu Petr Karmazín ? a přebírá jeho roli.
Ondřej má 53 let a doposud nemá ženu a ani dědice divadla.

JEDNÁNÍ PRVNÍ:
I=) milovník Petr Karmazín se tajně schází s paní kupcovou Bartošovou, ale při odhalení musí Petr z divadla. V divadle u Matyáše hraje také Florián Ouhela ? kterému je už 85 let. Matyáš jede na permesi do Stříbrných Hor, kde se mu cestou zjeví chlapec, který mu napoví, co má udělat s Karmazínem, ale také, že se mu narodí dítě. (jenže se musí nejprve narodit).
II=) Matyáš přichází do Stříbrných Hor, kde zjistí, že už je obsazená štace. Také se zastaví u Pruška a seznámí se s Magdou ? přijde se podívat na představení, ve kterém hraje. V šenku se zamiluje do Magdy jeden mladík, který po neúspěchu strávit s ní noc, usíná ve vedlejším pokoji vedle Matyáše Ondřeje u něj v posteli. Brzy ráno se s Magdou setkává Ondřej a náhoda tomu chtěla, aby se ti dva dali dohromady.
III=) Matyáš s Magdou navštíví hostinec,ve kterém spolu prožijí noc.
Režie: Jakub Lokvenc s manželkou a 2 dětmi
První milovnice: Eleonora Masopustová
Naivka: Zuzka Kamenická
Mladiství milovník: Hynek Kameník
Komik: Bohumil Petýrek (potom pomocník faráře)
Magda nastupuje u Matyáše v divadle a všichni ji začínají remcat ? hlavně Karmazín, ale po nevydařené rozmluvě s ní (dostal výpověď) se opět stává vzorným hercem.
IV=) Floriánová manželka Bertička umírá. Na hřbitově se vdovce Floriána ujímá Šošínka, která mu nakonec ukradne jeho nastřádané peníze a uteče. K divadlu přichází nový člen ? Vavřinec Haparát. Díky hejtmanovi může hrát divadlo ve Strakonicích.
V=) Paní hejtmanová Sabina se tajně schází s Karmazínem; mladý hospodář František Pechlát se zamiluje do Zuzky, a je přijat k divadlu.
VI=) Lokvenc navštíví svého přítele profesora Kamarýta, po návštěvě se vrací do divadla a na představení udeří Karbuse do obličeje a tím si vynutil, že odchází od divadla. Nečekaně přijíždí do Strakonic divadelní společnost Burghardt a nastává boj o diváky, ale nakonec Matyáš přece jen hraje a má plno.
VII=) Představení v Táboře zaujme hraběte Alberta Joachima z Kettelbachu, Matyáš s Magdou dostávají pozvání na zámek, kde ji hrabě nabídne, aby sehráli jeho hru, která se prý stala v minulosti v jeho rodině ?Matyáš souhlasí. Po představení, které se vydařilo, ukazuje hrabě Matyášovi pokoj, ve kterém kdysi žila jeho manželka Claire, která vypadala úplně stejně jako Matyášova přítelkyně Magda, kterou chce hrabě získat pro sebe. Ale Magda hraběte odmítne a vrací se k Matyášovi, který si myslel, že se už nevrátí, a řekne mu, že s ním čeká dítě.
VIII=) Divadlo se rozpadá na dva ? 1 na operetu, kterou vede Matyáš a na zájezd s činohrou, který vede Karbus. Zuzana s Františkem řeší dilema ? zda odejít a nebo zůstat u divadla. Haparát jede pro dceru Mariánku do kláštera, ale zjistí, že se moc změnila, a tak se musí přemáhat, aby neklel a nalhal. Při štědrovečerní večeři si předají Magda s Ondřejem prstýnky a oznámí, že čekají dítě. Zuzka s Františkem konečně odjíždějí do rodného města Františkova, kde bude bydlet s jeho otcem (který dělá co proto, aby ji odtud vystrnadil)a hospodařit na statku.

JEDNÁNÍ DRUHÉ:
I=) Po přetěžkém porodu se Magdě s Ondřejem narodí syn, kterého nechají pokřtít Jan Karel
II=) Při představení venku tak moc prší, že v polovině přestanou hrát a vidí, jak voda stoupá. Všichni se snaží vše zachránit, ale skoro všechno je zničeno vodou, při které také byla zatopena fara a sní i matrika o narozených dětí. Po této tragédii se skoro všichni spolčují proti Matyášovi a vede je Karbus. Nakonec je vyplácí a odcházejí pryč od divadla. Zuzana se vrací k divadlu, zklamána, že jí to nevyšlo s Františkem ? jeho otec proti ní štval sousedy
III=) K divadlu se připojuje dcera Haparáta Márinka, která utekla z kláštera
IV=) V Pelhřimově se jim naskytne příležitost hrát (i po nedomluvením se s hraním s ochotnickým divadlem), zažíná boj o diváky, který nakonec Matyáš prohraje a odchází jinam
V=) Magda se začíná tajně scházet s Karmazínem a Márinka se zamiluje do Hynka
VI=) Matyášovi se vede zle (od 10 k 5)a všichni se od něho, co sním zůstali, odvracejí. Nakonec i jeho družka Magda odchází s Karmazínem a nechávají mu dítě. Matyáš přichází domů a po zprávě, že odešli, dostává první záchvat, který přežije.

JEDNÁNÍ TŘETÍ:
I=) Matyáš s Lóri a synkem přichází do města, kde bude jarmark, a hned se usadí jako první v hospodě. Za nedlouho po prvním představení se dozvídá, že Magda čeká s Karmazínem dítě. Za Matyášem přijede Karbus a domluví se spolu na koncesi. Ale nakonec udělá Matyáš chybu ? ukazuje Karbusovi spořitelní knížku.
II=) Karbus nastrčí dceru Adélu na Matyáše, aby mu popletla hlavu, a dal jim konkrakt i s penězi. Lóra to začíná tušit, a varuje ho, ale nedá si říct. Když se Matyáš pořád schází s Adélou, rozhodne se Lóri, že odejde k sestře, aby jim nepřekážela.
III=) Matyáš s Adélou jsou pozváni na zabijačku u Herdeků, kde se Matyáš opije a ráno najde Adélu v posteli s mladým Herdukem. Matyáš je znovu pokořen, tak jak, když to zjistil o Magdě s Karmazínem. Po této události dostává Matyáš už druhý srdečný záchvat. Píše rozhodnutí, ve kterém se bude Florián Ouhela starat o divadlo a o Karbuse, aby nešidil. Také ho navštíví Petýrek (farář), který ho vezme sebou na faru i s klukem bude se o něho starat.
IV=) K farářům se nastěhuje také doktor Eliáš. Na Vánoce přichází Florián s penězi. Matyáš je rád, že ho opět vidí, a že zase hraje. Karbus je zklamán, že nedostal koncesi, jeho dcera Adéla žije s Hudečkem .Matyáš opět dostává srdečný záchvat, se kterým se potýká 7 dní. Když se trochu uzdraví, píše Magdě, Floriánovi a chlapce dává na výchovu kupcovi Bartošovi. Matyáš má zánět pohrudnice, navštíví ho Magda a Ondřej se sní chce oženit, aby koncese platila, a patřila jeho rodině a hlavně jeho synovi. Matyáš se s Magdou ožení. Potom odjede Magda přebrat koncesi. Matyáš dostává další záchvat, na který už ale podlehne ? umírá.
V=) Matyáš je dán do země; Lóri na něj vzpomíná v dobrém; Magda s Karmazínem dají opět kluka Jeníka ke kupcovi Bartošovi.

EPILOG: Život Jeníkův (Karlův)
v 10 letech ? poprvé utekl k divadlu
v 15 letech- opět utekl k divadlu. Potom mu rodiče řekli, kdo byli jeho opravdoví rodiče.
Odchází k divadlu, střídá jedno divadlo za druhým až se pozná s Marinkou Haparátovou, s kterou bude hrát 5 let (kdy mu je kolem 30 let)
V jednom městě potká dívku, se kterou se seznámí a čeká dítě; vezmi si ji, odejde z divadla, vezme si zpět jméno Bartoš, a stane se zámožným kupcem; syn dostane jméno Václav
V roce 1915 jde do války, kde se setká s Gézou (chorobný), který ho seznámí s Elsou (divadelnicí) a stráví s ní dny. Po smrti Gézy se k ní vrací, vyučí se na kavárníka.
Jeho syn vyrostl a hraje v Městském divadle v Praze, dovívdá se o něm přes kritiku v novinách a chce se sním setkat.
Jeník se ale se synem nesetká, protože se bojí. Ale je rád, že nazanevřel na tradici Matyáše.Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.