Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Prcek    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Ezop - Bajky


Autor: Ezop (Aisopos)
Nakladatelství: Junior

Liška a čáp


Lišku jednou napadlo, že si udělá srandu s čápa. Pozvala ho k sobě na oběd. Když čáp přišel nabídla mu polévku na mělkém talíři. Polévku si pochvalovala a sama se najedla, protože čáp nemohl zobákem z mělkého talíře polévku nabrat. Ale čáp si to nenechal líbit. Příští den pozval na oběd zase čáp lišku. Připravil také polévku, ale nalil jí do džbánu s úzkým hrdlem.
A teď si zase polévku pochvaloval čáp, protože liška svým čumákem nedosáhla na dno džbánu.
Poučení: Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.
Hlavní postavy: Liška
Čáp

Zajíc a želva


Zajíc byl rychlý běžec jako všichni z jeho rodu a nejednou se kvůli tomu posmíval želvě.
A protože zajíc želvu velice provokoval, dali si spolu závod.Zajíc běžel zpočátku velice rychle, když se mu želva ztratila z dohledu, usoudil, že má náskok a tak se rozhodl, že si odpočine. Lehl si pod strom a za chvíli usnul. Želva zatím rychle postupovala dopředu. Minula zajíce, který tvrdě spal a tak se dostala do cíle první. Zajíc se vzbudil až , když ostatní zvířátka gratulovala želvě k vítězství.

Poučení: Pokud jsi vytrvalý, dosáhneš cíle i pomalu.
Hlavní postava: Zajíc
Želva

Člověk a jeho synové


Žil jednou jeden člověk, který měl pět synů.Synové se mezi sebou neustále hádali, a proto se člověk rozhodl, že jim ukáže, jak jsou vlastně hloupí. Vzal z hromady pět dlouhých klacků a svázal je do otýpky. Pak zavolal své syny a rozkázal jim, aby vzali svazek prutů a zlomili ho přes koleno. Každý syn to zkoušel, ale žádnému se to nepovedlo. Člověk tedy vzal otep, rozvázal ji a každému podal jeden klacek, který synové snadno zlomili. Člověk jim tím ukázal, že pokud budou držet spolu a nebudou se hádat, nic je nezlomí.

Poučení: V jednotě je síla.
Hlavní postavy: Synové
Člověk

Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.