Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Pájulinka:-)    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Denis Diderot, Jeptiška


Praha 1963, Náklad: 15 000 výtisků, vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění, Přeložila: Vlasta Smetanová, z francouzského originálu: La Réligieuse
Lit. žánr: Francouzský osvícenský román

Zákl. údaje o autorovi: Narodil se 5.10.1713 v Langresu ve Francii. Byl to francouzský osvícenecký spisovatel a filozof. Zabýval se mnoha vědními obory ? Filosofií, estetikou, teologií, matematikou, fyzikou. Byl vedoucím skupiny francouzských pokrokových vědců a filozofů, sdružených k sepsání Encyklopedie aneb Racionálního slovníku věd, umění a řemesel. Posláním Encyklopedie bylo shrnout veškeré dosavadní lidské vědění. Vyšla v 28 svazcích v letech 1751 až 1772. Zemřel 31.7.1784 v Paříži.

Obsah: Děj této knihy se odehrává v prostředí klášterů 18. století.. Zuzana Simoninová byla nevlastní dcerou svého otce.Dozvěděla se to, až když vstupuje v 16ti letech do kláštera. Neměla pěkné dětství. Rodiče ji přinutili ke slibu. Ona to však odmítne a zajistí tak rodině velkou ostudu. Žádná klášter ji poté nechtěl přijmout. Rodiče ji proto uvěznili doma v malé komůrce, kde byla ochotna strávit zbytek života. V té době jí matka tajně prozradila tajemství o jejím otci. Zuzana začala chápat postoj rodičů vůči ní. Nakonec složila slib.I přesto, že klášterní řád nenáviděla, hodně si rozuměla s místní představenou, která s ní soucítila a snažila se jí pomoct. Představená však brzy zemřela a Zuzaně nastaly kruté časy. Nová představená proti ní poštve ostatní jeptišky, které ji mučí a týrají. Zuzana pomýšlí na sebevraždu, nechce se však vzdát. Tajně požádá o soudní zrušení svého slibu. Když se o tom jeptišky dozví, začnou Zuzanou ještě více pohrdat a představená ji prohlásí za lhářku. Její slib však zrušen není. K rozhodnutí soudu přispěly hlavně Zuzaniny sestry, které se bály o svůj zděděný majetek po rodičích, přestože je Zuzana několikrát písemně ujistila, že majetek nechce. Zamítnutím skončí pro Zuzanu veškerá naděje a ona je připravena zemřít. Právník se jí snaží pomoci. Od přátel vybere peníze, které jí věnuje, aby mohla přestoupit do jiného kláštera. Byla to pro ni jen změna vězení, ale byla za ni nesmírně vděčná. V novém klášteře opět nastal zlom. Místní představená, která se Zuzaně zdála víc než divná, si ji okamžitě zamilovala, a protože představené podlézaly všechny ostatní sestry, oblíbily si ji i ony. Velká přízeň představené, která se od ní skoro nehla na krok, začala být Zuzaně postupem času nepříjemná. Představená ji neustále líbala a hladila a zahrnovala ji všemožnými lichotkami. Zpovědník Zuzaně poradil, aby se představené raději vyhýbala. Nic netušící nevinná Zuzana se se zpovědníkovou radou okamžitě svěřila představené, která v zápětí nechala vyměnit zpovědníka. Její láska ale přerostla přes únosnou míru a Zuzana se začala představené vyhýbat z vlastní vůle. Ta byla velmi nešťastná z jejího chování a svou zlobu si vylévala na ostatních jeptiškách. Zanedlouho onemocněla a začala blouznit, poté zemřela. Přišla nová představená. Všechny jeptišky kladly smrt zemřelé představené za vinu Zuzaně, a proto jí opět začal opovrhovat celý klášter a Zuzana nacházela útěchu v modlitbách. Nový zpovědník s ní cítil, protože ho potkal skoro stejný osud a pomohl zorganizovat její útěk. Při útěku si Zuzana ošklivě poranila nohy. Po útěku je zaměstnaná jako pomocnice v prádelně, kde žehlí prádlo. Bojí se, aby ji neobjevili. Choroba nohou se stále zhoršuje, až jí Zuzana podlehne.
Charakteristika hl. postavy: Zuzana ? odvážná dívka
Přínos díla: Nevím, co mi tahle kniha přinesla, ale uvědomila jsem si, že mám být ráda za tu dobu, ve které žiji, protože dříve bylo všechno mnohem těžší.
Vlastní hodnocení: Tato kniha mě zezačátku vůbec nebavila, ale když jsem tu knížku přečetla, tak jsem byla moc ráda, že se mi někdy dostala do rukou. Zaujal mě příběh této bezbranné dívky a její statečnost. Knížka se mi celkem líbila.
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.