Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): C0rPP1    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Alois Jirásek


František Věk se narodil do šťastné rodiny, jen dobu si dobře nevybral, právě po jeho narození začaly špatné časy. Tehdy i u Věků bylo špatně, jídlo nebylo a to, co dříve bylo samozřejmostí dnes bylo vzácností. Malý František se však měl lépe něž ostatní, maminka mu přilepšovala, co to šlo. Jednou dokonce mu jejich soused Žalman, kterého nikdo neměl rád ,dal kus černého chleba. František si k němu vypracoval úctu a občas chodil k němu na zahradu.
Žalman se hlásil k jiné výře než ostatní lidé, také proto ho nikdo neměl rád. Jen František k němu někdy zašel. František se jednou zeptal Žalmana na Knihu, kterou u něj viděl . Žalman se na Františka rozzlobil a druhého dne si pro knihu přišla komise a zabavila ji. Starý Žalman svalil vinu na malého Františka a už se s ním od té doby nebavil a vyhýbal se mu.
František začal chodit do školy. Moc se mu tam nelíbilo, možná by to bylo lepší, kdyby po večerech nemusel chodit na hodiny Němčiny, které měl tuze nerad. V tu dobu přišel k Věkovým strýc Havránek, že prý pro ně má zajímavou zprávu, že v Praze hledají Choralistu, a že František je ten pravý kdo se na to hodí. A tak František po prázdninách odjel do Prahy. Byl ubytován v klášteře, ještě s několika staršími chlapci.
František byl po dokončení školy přijat na gymnázium, kde studoval s výbornými výsledky. Učil se výborně a jeho známky na vysvědčení tomu odpovídaly.
Netrvalo dlouho a do Prahy přijel císař Josef II a začal zavírat kláštery. Když se jednou František vracel do kláštera potkal na chodbě císaře s jeho družinou. Císař Františka zastavil a dal se s ním do řeči. Zanedlouho po tom přišli do kláštera nějací úředníci a klášter zavřeli. Začaly se rozprodávat knihy z Bibliotéky, i František si jich spoustu levně koupil a poslal je domů, kde je rodiče prodali a vydělali tak mnoho peněz.
František dokončil gymnázium, velmi úspěšně a přihlásil se na filosofickou fakultu, kde ho brzy přijali,kde se zamiloval do Pauli.
Také se seznámil s dr. Thámem, který se ho jednou optal jestli je vlastenec a František samozřejmě odpověděl že ano. Od té doby se z nich staly nejlepší přátelé. František také díky svým zálibám zameškal první rok na fakultě, a to hlavně díky divadlu a zpěvu. Když se o tom dozvěděl starý Věk, přijel za Františkem do Prahy, aby mu domluvil a vyhuboval. Bohužel se ale rozešli ve špatném.
Právě byl v Praze Mozart a František byl na návštěvě u profesora, když také zavítal k němu. Mozart nabídl Františkovy neodolatelnou nabídku, a sice, že se může připojit ke sboru a zpívat s ním v jeho nové opeře. František samozřejmě tuto nabídku přijal. František se s Mozartem rozloučil a ten mu dal dvacetníky, které si František schoval jako vzácnou památku.Jednou uviděl Tháma ja kse libal s Paulou.Potom odjel zpět domu
Doma ho sice přijali, ale starý Věk s ním nechtěl vůbec mluvit, vše mu zakazoval a dělal mu naschvály. Po nějakém čase se však udobřili. Otec už mu důvěřoval, a tak ho poslal do hor, aby nakoupil nějaké zboží. Františkovi se tuze stýskalo po Praze, a tak se rozhodl že uteče. Odjel do hor a náhodou potkal nějaké herce, kteří ho dovedli ke starému příteli Thámovi.
Thám stále byl ještě s Paulou, a když František viděl v jaké bídě žijí, a že je Paula těhotná, popovídal si se svými známými dal jim nějaké peníze. Ještě než se rozloučil mu Thám vymluvil útěk a po rozloučení František směřoval opět domů.
František se vrátil domů s nakoupeným zbožím. Všichni ho již očekávali a matka, která tušila že se pokusí utéci byla velmi ráda, že tak neučinil. Otec ho pochválil za dobře nakoupené zboží. František se rozhodl, že už zůstane doma a do Prahy nepojede, a proto napsal svému příteli, aby mu posílal nové české knihy, aby pozdravoval několik lidí a aby se na něho nezlobil, že stále zůstane dobrým čechem.
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.