Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů

Husitská taktika boje


Jak jistě víte, husitské hnutí se neodehrávalo jenom u nás, ale také v jiných zemích, například ve Francii. Ale v této zemi, bylo husitství narozdíl od Čech velice rychle potlačeno. Ptáte se proč? Protože u nás byla poprvé použita nová taktika, tzv. vozová hradba. To je řada asi 300 vozů, které jsou poskládány v řadě za sebou a za kterými byli skryti husiti. Tato vozová hradba sloužila stejně dobře při útoku tak při obraně. Při útoku se totiž celá hradba posunovala dopředu rychlostí koňského kroku a tím ničila nepřátele.Při obraně byly z těchto vozů vypřaženi koně, a vozy byly spojeny řetězy. Ke každému vozu náleželo 18-21 mužů, s přesně určenými funkcemi. Tedy 2 muži s palnými zbraněmi, šest mužů s kuší, čtyři muži s cepem a čtyři muži s píkou. K tomu patřily 2 vozkové a štítonoši. Z toho plyne, že husité museli být velmi organizovaní a poslušní. K tomu jim sloužily velitelé, kterých bylo hrozně moc. Byli tu velitelé samotného vozu, pak jedné strany vozové hradby, což bylo 5 - 10 vozů. Pak byly vyšší velitelé např. celé vozové hradby a mnoho jiných. Tyto vozové hradby by však sami o sobě nebyly k ničemu, kdyby nebyly zezadu chráněny těžkými děly, a kdyby je nepodporovala také jízda. A jak asi taková bitva vypadala? Pokud se přiblížilo nepřátelské vojsko, vyhledali hejtmané dobré místo, což obvykle bylo nějaké návrší. Tam vjížděl jeden vůz za druhým a postupně se seřazovali. Hradby poté zaplnilo husitské osadnictvo vozu. A to už početně dvoj i trojnásobní nepřátelští těžkooděnci řadili své šiky a nasazovali si přilby. Na povel vyrazili. Byli velmi dobře vycvičení a vyzbrojení. V tom však zazněla husitská děla, zahřměly hákovnice, píšťaly a vzduchem letěly stovky střel. Ty poplašily koně, a koně shodily jezdce. Vznikl zmatek, a neuspořádaný houf útočníků dorazil až k hradbě, kde však na těžkooděnce čekali už husité s připravenými sečnými zbraněmi a lehce je pobíjeli. Na jednom místě se však hradba náporem útočníků protrhla. Desítky útočníků se tak dostalo do vnitř hradby. Čekalo je však překvapení v podobě druhé vnitřní hradbě. Z nich zaburácely výstřely a na útočníky se vrhla husitská pěší záloha. Ty, co nepobila vytlačila ven před hradby. A to už nejzbabělejší útočníci začali otáčet koně a prchali z bitvy. Postupně se k nim přidalo celé vojsko. Na to husité otevřeli hradbu, odkud se vyhrnuly pluky jízdních i pěší vojsk a začalo poslední, nejkrvavější část bitvy-pobíjení prchajících nepřátel. Takto pravděpodobně vypadala bitva u Ústí nad Labem roku 1426, ale i mnoho dalších. Nepřítel samozřejmě později zjistil, že pobíjení svých rytířů nevede k cíli a začal husity napodobovat. Ani toto však nevedlo k cíli, neboť za celých 30 let husitských bojů se nepovedlo rytířům husity porazit.

Avšak bez dobrého velitele, by žádné, a to ani husitské vojsko, nebylo tak dobré. O to se zasloužil především Jan Žižka, ale také Prokop Holý. Tito dva skvělí vojevůdcové pochopili, že je potřeba zachovávat stálé vojsko, tzv. polní obec. V polní obci byla zavedena tvrdá kázeň, potřebná k bojeschopnosti vojska, kterou ustanovil polní řád z roku 1423, jehož autorství se Žižkovi připisuje. Žižka také předběhl svou dobu například ve využívání terénu či palných zbraní.

Každá vítězná série jednou končí a ta husitská měla konec roku 1434 v bitvě u Lipan. Byla to totální porážka husitských vojsk, která byla vedena Prokopem Holým a Prokůpkem. Proti nim stál bývalý husitský hejtman Diviš Bořek z Miletínka. Ten díky své lstivé, ale dokonalé taktice vyhrál. Husitská vojska se nachystala na návrší. Měla kolem 10 000 bojovníků a na 360 bojových vozů. Nepřítel byl dvojnásobný a v jeho řadách nebyli jen katolíci, ale z velké části také příslušníci husitské šlechty. Diviš Bořek věděl, že kdyby na Husity přímo zaútočil, tak by neměl šanci. Použil proto lsti. Vyrazil se svým vojskem směrem k Lipanům. Před husitskou hradbou zabočil a pomalu přejížděl před jejím čelem. Najednou se nepřátelský šik rozevřel a vozy začaly prchat. Husité si mysleli že tedy celé vojsko prchá a vyrazili z hradby je pobít. V tom se vynořila nepřátelská jízda a vnikla do týla husitské hradby. To znamenalo konec éry husitských polních vojsk.
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.