Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Starshinka    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Sfinga


Sfinga
Sfinga je nejstarší a nejmohutnější socha v Egyptě. Je 73 metrů dlouhá a v nejvyšším bodě měří 20 metrů.Jedná se o sochu panovníka 4.dynastie Racheva (2558 – 2532 let př.n.l.). Králova hlava s plisovanou královskou rouškou je připojena k tělu lva ? zvířete, které bylo díky své síle a moci úzce spojeno s kralováním.

Slovo sfinga je řeckého původu a znamená škrtič. Význam tohoto výrazu vede k závěru, že socha měla nahánět strach, ale takovou představu starověcí Egypťané nesdíleli. Ze starověkého Egypta se zachovalo také ohromné množství mnohem menších sfing. Nejsou to jen sochy králů, ve tvaru sfingy, ale také sfingy bohů, např. alej sfing s beraními hlavami, znázorňující boha Amona a spojující chrámy v Karnaku a Luxoru.

Sfinga byla vytesána z přírodního výstupku vápencové skály vedle Rachevova údolního chrámu v Gíze.Údolní chrám byl králův pohřební chrám, postavený na přístavní rampě na okraji Nilského údolí a spojený vzestupnou cestou s menším zádušním chrámem, který sousedí s východní stranou pyramidy. Je možné, že sfinga měla sloužit jako strážce skvělého údolního chrámu krále Racheva.

Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.