Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): mirsarker    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Robert Fulton


Robert Fulton

"Nyní nejsme již závislí na tom, až zafouká vítr.?

14. listopadu - roku 1765 se narodil americký inženýr Robert Fulton. Postavil první kolesový parník, s nímž v roce 1807 uskutečnil první plavbu - plul proti proudu řeky Hudson; New York ? Albana. Roku 1818 parník přeplul Atlantik.

Fultonovi irští rodiče se vystěhovali do Nového světa a nakonec se usadili v Pensylvánii, kde se jim nejprve narodily tři dcery a pak v r. 1765 přivedli na svět konečně mužského potomka. Malý Robert byl prý nadšeným technikem a od dětství vymýšlel různé mechanické hračky. Současně však byl i nadaným umělcem a dlouho se zabýval myšlenkou, zda by se neměl věnovat raději výtvarnému umění. V této myšlence jej podporovali i vlivní znání, mezi něž patřil kromě jiných i Benjamin Franclin. Když Fulton už jako mladík cestoval do Evropy, bylo to hlavně proto, aby se tu zdokonalil v kreslení a malbě. Do Anglie přibyl r. 1786, v době, kdy už skončil konflikt mezi mateřskou zemí a americkými osadami a doporučení slavného Franclina mu otevíralo dveře. Fulton se věnoval nejen malířství, ale studoval i mechaniku a snažil se provést nejrůznější zdokonalení, zejména v oblasti vodní dopravy. S nejzajímavějšími nápady tu však neuspěl. Když navrhoval podvodní člun, jenž by se mohl nepozorovaně přiblížit k nepřátelské lodi a upevnit na ni nálož, považovalo to ministerstvo války za nečestné.
Na konci 90. let tedy využil Fulton francouzské nabídky a odešel do Napoleonových služeb. Už r. 1798 nakreslil ponorku s lodní vrtulí umístěnou nad kormidlem. V r. 1800 byl člun nazvaný Nautilus ve francouzském Rouenu postavena. Podvodní člun byl dlouhý 6,5 metru a široký zhruba dva, oplátovaný kovem. Tři plavci při osvětlení nitra člunu svíčkami mohli manévrovat do stran i nahoru a dolů. Ponorný člun byl úspěšně vyzkoušen a v září téhož roku se s ním posádka pokusila v okolí Cherbourgu zaútočit elektricky odpalovaným torpédem na britské lodě. Pokus nebyl úspěšný, ale brzy nato postavil vynálezce v Paříži na Seině nový ponorný člun nazvaný Nautilus II., jenž pak v létě 1801 vyzkoušel v Brestu. 7. srpna zůstal v ponorce pod vodou přes 4 hodiny sám vynálezce, a to s pomocí měděného zásobníku se stlačeným vzduchem.
Ve Francii se na Fultona obrátil americký konzul Robert Livingston, který projevil zájem o to, aby tak skvělé vynálezy nebyly ztraceny pro Spojené státy. Když r. 1804 Francie zastavila finanční podporu, Fulton nabídl podvodní člun Britům a po vyjádření jejich nezájmu odjel do Spojených států. Tady v krátké době navázal na své pařížské pokusy a postavil první skutečnou paroloď - monstrum poháněné parním strojem a dosahující rychlosti 5 mil za hodinu. Tento první funkční parník světových dějin techniky do nich vplul pod názvem Clermont. Panenská plavba proběhla 17. srpna 1807 mezi městy New York a Albany a loď urazila 150 mil ve 32 hodinách. Clermont se nestal pojmem, který by svůj název přenášel na řadu dalších podobných lodí, ale název Nautilus známe z dějin námořní dopravy dobře. Pojmenováno jím bylo množství lodí, od Verneovy ponorky kapitána Nemá až po atomovou ponorku amerického námořnictva. Toho se však Fulton již nedožil. Zemřel ani ne padesátiletý na zápal plic. Ani netušil, že položil základ myšlenkám na podmořskou zbraň, která se tak brutálně osvědčí v I. a posléze i ve II. světové válce.

Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.