Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Zbyna    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Franz Joseph Haydn


Franz Joseph Haydn (* 31. března, některé zdroje úvádějí 1. dubna 1732 Rohrau ? ? 31. května 1809 Vídeň) byl rakouský hudební skladatel, vedoucí muž klasického období v hudbě, často označován jako ?otec symfonie?, nebo ?otec smyčcového kvarteta?.

Dílo

Haydnovo dílo je ohromující ? čítá až 2000 prací. Není tomu však tak dávno, co Haydnova díla byla přijímána s vlídnou, příznivou nákloností a hlavně s úctou, ale bez skutečného chápání jejich pravého místa ve vývoji západní klasické hudby. Dnes vidíme hlavně hudebního hrdinu ? titána ? a nejen přívětivou postavu zvanou svými kolegy ?Papa?.

Když vstoupil Haydn na scénu, dalo by se říci, že byla ještě symfonie v začátcích. Záhy se v Haydnovi zrodila hluboká úcta k C. P. E. Bachovi, ale jeho první symfonie nebyly vlastně nic jiného, než předehry, jež měli jen velmi málo společného s rozsáhlými, bohatšími a expresivnějšími skladbami z jeho zralých let. Tři známé symfonie zkomponované na Esterháze během šedesátých let, Ráno, Poledne a Večer, jsou originální a okouzlující, nemají ani obsah ani formu svých o deset let mladších ?sourozenců? vytvořených během období tzv. Sturm und Drang.

Jelikož měl Haydn k dispozici celý orchestr na Esterháze, mohl experimentovat, zkoušet všechny druhy efektů s různými kombinacemi nástrojů, neustále obohacovat své orchestrální představy a dodávat vtipné, hluboké a elegantní hudební myšlenky.

Haynd nevynalezl, jak se nemálo lidí domnívá, moderní symfonii, ale v jeho rukou dosáhla tato forma jistě svého právoplatného postavení, s jeho neustálým hledáním nových metod vyjádření v rámci přísné klasické struktuty a jeho výjimečným talentem pro melodii a harmonii.

Komorní hudba -Klavírní trio C-dur
-Klavírní trio G-dur
-Smyčcové kvarteta č. 29–34 „Ruské“, Op. 33
-Smyčcové kvarteta č. 32 C-dur „Ptačí“, Op. 33, č. 3
-Smyčcové kvarteta č. 60–65, Op. 76
-Smyčcové kvarteta č. 62 C-dur „Císařské“, Op. 76, č. 3

Koncerty -Houslový koncert č. 1 C-dur
-Violončelový koncert č. 1 C-dur, H. 7b/1
-Violončelový koncert č. 2 D-dur
-Hobojový koncert
-Trubkový koncert Es-dur

Symfonie -Symfonie č. 45 fis-mol „Rozlučková“
-Symfonie č. 92 G-dur „Oxfordská“
-Symfonie č. 94 G-dur „S úderem na tympany“
-Symfonie č. 101 D-dur „Hodiny“
-Symfonie č. 103 Es-dur „S vířením tympanov“

**Vokální díla-- -Stvoření
-Roční období

Opery -Lékarník
-Svět na Měsící
-Pravá věrnost
-Zpěvačka
-Orlando Paladino

Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.