Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů

Nirvana


Nirvana byla jednou z nejslavnějších hardcorových kapel nejen v Americe, ale i v jiných zemích, dokud se její kapelník, kytarista a zpěvák Kurt Cobain nezastřelil. Ve svém dopisu na rozloučenou Kurt psal, že ho hrát pro diváky na koncertech nebaví. Psal, že miluje svou ženu Courtney a dceru Frances. Psal i o tom, že je lepší vyhořet než vyhasnout.

Skupinu tvořilo trio rockerů hrajících ve stylu grunge. Skupina byla založena Kurtem Cobainem a Chrisem Novoselicem v Aberdeenu. Od začátku se v ní vystřídalo několik bubeníků, ale nejdéle v ní vydržel hrát Chad Channing a David Eric Grohl. Nirvana vydala sedm alb a sedm singlů. První album které vydali neslo název Bleach. Toto album nahráli u společnosti Sub Pop za pouhých 600 dolarů. Po vydání Bleach od nich odešel bubeník Chad Channing a novým členem kapely se stal David Grohl. Nirvana podepsala novou smlouvu u známé firmy Davida Geffena DGC. Jejich druhé album bylo mnohem punkrockovější. Nejznámější písničkou Nirvany se stala Smels Like Teen Spirit. Ve skutečnosti ji Kurt nesnášel protože je proslavila na celém světě. Vysílala ji i MTV a stala se hymnou generace. Alba Nevermind se prodalo 8 miliónů kusů. Ostaní alba jako jsou Incestiside a In Utero zůstaly ve stínu Nevermind.

Na Nirvanu mělo vliv hodně skupin, ale největší vliv v jejích začátcích měly asi Melvins - zakladatelé grunge. Hodně pro Nirvanu udělal i Bruce Pavitt (majitel Sub Popu) a Jonathan Poneman, který Nirvanu objevil a nabídl jí první singl. Důležitou roli v historii Nirvany sehrála i společnost DGC, která jim sehnala dobrého zvukaře, který zajistil to, jak Nevermind zní. Po vydání Nevermind ale na jejich koncerty začli chodit lidi, kteří se Kurtovi příliš nelíbili. Nirvana se stávala pořád slavnější a bohatší. Kurt se stal závislým na heroinu a byl pořád v depresi kvůli svojí slávě o kterou nestál. Nirvaně hrozil rozpad. Nirvana se přeci jenom rozpadla, ale až po Kurtově smrti.

Nirvanu byste poznali především podle hudby a textů, ve kterých popisuje svůj život a projevuje nesouhlas se společností. Svoje koncerty zakončovali rozmlácením nástrojů, které vrcholilo Kurtovým skokem do bubnů. Jejich styl hraní nebyl zrovna ukázkový. Kurt, i přesto že byl levák hrál na obyčejnou kytaru pro praváky. Na svých koncertech byli opilí a agresivní. Jejich hudba se však líbila všem.

Kratičké shrnutí historie Nirvany

 1985 Vzniká trio Fecal Matter, kde hrají Kurt a Chris. Fecal Matter je základem budoucí NIRVANY.

 1988 V USA, v městě Seattlu začíná hrát NIRVANA, která je zde považovaná za zakladatele GRUNGE - první singl "Love Buzz/Big Cheese".

 1991 NIRVANA hraje poprvé nějvětší hit skupiny "Smells Like Teen Spirit" (Kurt jí ale ze všech písniček nejvíc nesnášel). NEVERMIND je v prosinci na prvním místě britské hitparády.

 1992 NEVERMIND dosahuje i na americkém žebříčku vrcholu. V únoru se Kurt oženil se zpěvačkou skupiny HOLE Courtney Love a v srpnu se jim narodila dcera Frances Bean.

 1994 V dubnu spáchal Kurt sebevraždu a NIRVANA tím končí. Za Kurta prý neexistuje náhrada. Dodnes jsou dohady o tom, že Cobaina možná někdo zavraždil.

 1995 Grohl zakládá skupinu Foo Fighters a Novoselic hraje se skupinami Sweet 75 a Gus.


Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.