Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Anettka.    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Gepard


GEPARD

O gepardovi se mluví jako o chrtovi mezi kočkovitými šelmami. Ploché, štíhlé tělo, dlouhé nohy, malá kulatá hlava - to vše svědčí o tom, že je předurčen rychlému běhu. Je to sprinter jak se patří, mezi savci je vůbec nejrychlejší. Na krátkém úseku dokáže běžet rychlostí přes 110 km/hod. Svou kořist vyhlíží z nějakého vyvýšeného místa, pak prudce vyrazí a spoléhá na moment překvapení. Nepodaří-li se mu oběť dostihnout, nechá ji být.

Gepard byl v minulosti rozšířen ve velké části Afriky a také Asii. Perští indičtí vládcové s oblibou chovali na svých dvorech ochočené gepardy, zvlášť cvičené pro chov gazel. Dnes jsou gepardi v Asii s největší pravděpodobností vyhubeni. V Africe žijí hojněji už jen v jihozápadní a východní části světadílu. Ani tady to nemají lehké a přes zákonnou ochranu je pronásledují zejména farmáři.

Gepardi jsou samotáři, jen občas loví v párech. Samice je březí 90-95 dní a mívá ve vrhu 3-6 koťat. Malí gepardi mají na krku hřívu která postupně vypadává. V 6. týdnu už jsou schopni následovat matku a více než rok a půl se pod jejím vedením učí lovit.
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.