Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů

Sovy


Většina sov loví v noci, ve dne jsou málo kdy k vidění. Ze 133 druhů sov jich je, bohužel, více než 20 na listině ohrožených druhů. Na pokraji vyhynutí jsou zvláště ty co žijí v tropických pralesích, protože lidé neustále narušují a ničí jejich biotopy.

Sovu snadno rozeznáme od ostatních ptáků podle široké tváře a velkých očí. Má silné nohy a ostré drápy k uchopení kořisti a zahnutý zobák k trhání masa. Sovu také charakterizuje poměrně malý trup a velká načechraná křídla s měkkými letkami, díky kterým létá a útočí ze vzduchu na kořist zcela nehlučně. Sovy jsou různě velké, například sova sněžná, obývající Arktidu a jiné severské oblasti, měří asi 60 cm a na rozdíl od jiných sov loví ve dne. Severoamerická sovička mexická není větší než vrabec, hnízdo staví v dutinách kaktusů. Největšími sovami jsou výři ? váží okolo 4 kg.

Sovy mají výborný zrak i sluch. Na rozdíl od ostatních ptáků, kteří mají oči po stranách hlavy a vidí tedy do stran, sovy mají oči v přední části hlavy, a proto se dívají dopředu. Soví oči jsou málo pohyblivé, nemohou se otáčet v očních jamkách, ale díky pohyblivému krku dokáží sovy otočit hlavu o 270 stupňů, takže vidí i dozadu.

Někteří zástupci:

Puštík obecný Žije v severní Asii a v Evropě. Loví drobné savce a ptáky, ale nepohrdne ani červy, měkkýši a rybami.

Sova pálená Tato sova s hezkou bílou ,,tváří? žije v blízkosti lidských obydlí téměř na celém světě. Je pomocníkem zemědělců, protože loví hlodavce, kteří páchají škody na obilí a krmivu v sýpkách , stodolách a stájích.
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.