Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů

Miříkovité
Miříkovité (označovány též jako okoličnaté nebo mrkvovité) jsou poměrně rozsáhlá čeleď dvouděložných rostlin z řádu dřínotvarých (dříve označovány jako miříkotvaré). Čítají přibližně 300 rodů a dohromady asi 3 000 druhů, u nás roste kolem 50 rodů a 80 druhů. Miříkovité rostou v mírných pásech obou polokoulí od nížin až po vysoké hory, často na suchým místech, ve stepích a na březích vod (např. sevlák) i v mělké vodě (např. halucha a potočník).
Miříkovité byliny mohou být jednoleté (např. koriandr, anýz, tetlucha), dvouleté (např. celer, bolehlav, tromín) i vytrvalé (např. andělika, bedrník, rozpuk); dále jsou i miříkovité keře (např. Bupleurum fruticosum).
Pro tuto čeleď jsou charakteristické oboupohlavné pětičetné drobné květy seskupené v jednoduchých nebo složených okolcích, opatřené obaly a obalíčky (někdy mohou chybět). Plodem bývá obvykle poltivá žebernatá dvounažka se siličnými kanálky v oplodí. Lodyhy bývají vzpřímené, duté a článkované. Listy jsou střídavé, bezpalisté, členěné, nebo složené, zřídka celistvé (jen výjimečně, např rod prorostlík), se zřetelnou pochvou, kterou přisedají ke stonku.
Miříkovité se velmi špatně určují (patří k nejsložitěji určovatelným snad ze všech čeledí). Důležitá bývá při určování přítomnost nebo nepřítomnost obalů a obalíčků, utváření květenství, tvar a členitost listové čepele, vzhled nažek, méně často také barva květů, jejich vůně nebo vůně rozemnuté lodyhy.
Některé miříkovité bývají pěstovány jako zelenina, a to hlavně mrkev, pastinák, celer, kopr, petržel, libeček; jako koření - kmín, kerblík, fenykl, koriandr. Některé patří mezi léčivé byliny - bedrník, libeček, všedobr a andělika. K medonosným se řadí koriandr. Mezi miříkovité také patří mnoho plevelů, a to dejvorec, bršlice kozí noha a krabilice. Mezi jedovaté patří bolehlav plamatý, rozpuk, bolševník a další. Bolševník velkolepý se původně pěstoval na okrasu, ale v současné době se stal velmi agresivně se šířícím plevelem.
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.