Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): schrek1@centrum.cz    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

HolandskoHolandsko je název středozápadní části a historického území Nizozemska, který se často (a ne správně) používá pro označení celého státu.

V době Svaté říše římské bylo Holland jedním z hrabství, později nejdůležitější provincií Republiky spojených nizozemských provincií (Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden, 1581?1795). V napoleonských letech 1806?1810 však existovalo Holandské království, pod které spadala velká část Nizozemska.

Dnešní Holandsko tvoří dvě provincie: Severní Holandsko (Noord-Holland) a Jižní Holandsko (Zuid-Holland), které vznikly v roce 1840. Již v době Nizozemské republiky tvořilo Holandsko politické, ekonomické i kulturní centrum, v Holandsku se nachází nejvýznamější města a přístavy, např. Amsterdam, Rotterdam, Haag, Delft atd.

Jméno Holandsko etymologicky pochází z termínu holt land, ?dřevěná země?, neboť krajina byla pokryta velkým množstvím lesů.

*)Název Holandsko se vztahuje pouze na dvě západní provincie, je proto správnější používat termín Nizozemí, který \"pokrývá\" celé území Nizozemského království. Přesto se v jednotlivých kapitolách neubráním používání obou termínů.
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.