Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Petra    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Himaláje


Himálaj je největším pohořím naší planety - je to rozsáhlý, zbrázděný terén horských štítů čnících do výšky přes 8 000 m. Název Himálaj vznikl ze sanskrtských výrazů pro sníh a útočiště a lze ho přeložit jako ,,Útočiště sněhu". Je to vpravdě přídavné jméno pro území bělostných štítů a černých žulových stěn. Mount Everest leží na hranici mezi Nepálem a Tibetem (Čínou).

Nejvyšší štít světa byl vytvořen asi před 325. mil. lety na dně pravěkého moře, které již neexistuje. Himaláje vznikli asi před 50. mil. lety kolizí Indie a Asie a pod obrovským tlakem způsobeným nárazy litosférických desek docházelo ke zlomům skal. Himaláje jsou mladými horami jejich růst trvá dodnes, každý rok se zvýši o 3 cm a Mount Everest až o 5cm. Mount Everest měří 8848 m a je nejvyšším štítem v Himalájích a nejvyšší horou světa horou na světě.

Radhanath Sikdar, indický matematik a zeměměřič z Bengálska, byl v roce 1852 prvním, kdo určil Everest jako nejvyšší horu světa pomocí trigonometrických výpočtů na základě měření teodolitem z 240 km vzdálené Indie. Před průzkumným měřením byl vrchol zeměměřiči nazýván pod jménem Peak XV.Ani vláda Nepálu ani vláda Číny zatím s naprostou jistotou nestanovila přesnou výšku a proto je stále oficiálně výška Everestu 8 848 metrů n. m.
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.