Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Katka    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Mariánský příkop


Mariánský příkop je nejhlubší místo zemského povrchu, hloubka činí 10 911 m pod hladinou severního Tichého oceánu. Leží u Mariánských ostrovů, 11°21′ s. š., 142°12′ v. d. poblíž ostrova Guam. Jedná se o nejhlubší známý podmořský příkop.

Vznik
Příkop vzniká na rozhraní dvou subdukujících desek a to přesněji na subdukci Pacifické desky, které se podsouvá pod desku Filipínskou. Maximální hloubka příkopu byla změřena na 10 911 metrů (odpovídá 35 798 stop) pod hladinou moře, což je více, než má Mount Everest nad mořskou hladinou.

Příkop byl prvně prozkoumán plavidlem britského námořnictva Challenger II v roce 1951. Průzkumná loď dala i jméno nejhlubší části příkopu tzv. Challenger Deep. Pomocí echo odrazů od mořského dna byla určena hloubka na 10 900 metrů na místě 11°19′ s. š., 142°15′ v. d.. Hloubka byla určena pomocí výpočtu, jak rychle se odraz vrátil od mořského dna, jelikož je známa rychlost šíření vlny ve vodním prostředí. V oficiálním hlášení se ale z důvodu chyby uvedla hodnota 10 863 metrů. Chybu mělo za následek ruční spouštění a zastavení stopek pro měření doby odrazu. Tato nepatrná odchylka ubrala v prvním měření 37 metrů.

Ve vědecko-fantastickém filmu ?Jádro? byl Mariánský příkop zvolen jako místo, odkud začíná cesta do středu Země
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.