Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Lucka    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Filipíny


Filipínská republika


Rozloha: 297 413 km²
Počet obyvatel: 87 857 473
Hl. město: Manila
Další města: Quezon, Caloocan, Davao, Cebu
Jazyk: angličtina, španělština, čínština, filipínština
Náboženství: římští katolíci, muslimové, buddhisté, protestanti
Nejvyšší bod: Mount Apo (2 954 m n. m.)
Měna: filipínské peso (PHP)
Hospodářství: plantážní zemědělství, průmysl, těžba nerostů
Nejdelší řeka: Mindanao (551 km) (Pramení v horách na severu ostrova.Ústí dozálivu Iliana Celebeského moře, přičemž vytváří deltu.)

Filipíny se nacházejí v Tichém oceánu. Filipíny jsou omývány čtyřmi moři, z východu Filipínským, ze západu Jihočínským a z jihu Suluským a Celebeským. Samotné souostroví se nachází v neklidné oblasti, vždyť na samotných ostrovech je 50 mohutných sopek. Nejvyšší z nich Apo (2954 m n. m.). Dalším známým vulkánem je smíšená sopka Pinatubo (1600 m n. m.).Turisticky velmi oblíbená sopka je Mayon Volcano (2462 m n. m.). V současné době stejně jako nedaleký Bulusan vykazuje vysokou sopečnou aktivitu. 36% rozlohy země zaujímají původní lesy. Roste v nich například filipínský mahagon a jiné vzácné stromy. Ve vyšších oblastech převládají borovicové lesy, na pobřeží rostou mangrovy. Typickým zástupcem živočišné říše jsou zde opice, ty někdy dokonce vyhledávají blízkost lidí.

Filipíny leží v horkém a vlhkém tropickém podnebném pásu. V nížinách se průměrná roční teplota pohybuje mezi 23?30 °C, v horách mezi 15?20 °C. Velké nebezpečí představují tajfuny, které jsou zde poměrně časté.

Filipíny jsou velmi bohaté nachází se zde naleziště : rud železa, mědi, zinku, olova, manganu, chromu ,zlata, stříbra, rtuti a kobaltu. Jsou zde i ložiska dvou důležitých paliv a to ropy a černého uhlí.
Pěstují zde :ananasy, banány, batáty, cukrová třtina, kakao, kaučukovník, káva, kukuřice,maniok, rýže a tabák.

Průmysl : potravinářský, textilní, dřevařský a částečně chemický.

Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.