Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Katrine    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Aralské jezero


Aralské jezero, dříve též zvané Aralské moře, je vysychající bezodtoké slané jezero ve střední Asii, na hranicích Kazachstánu a Uzbekistánu. V současné době již existuje v podobě několika oddělených jezer.
Před necelými sto lety bylo Aralské jezero čtvrté největší jezero světa. Tehdy byly uvedeny do provozu první zavlažovací kanály a první zemědělské plochy v pouštních oblastech a jezero začalo pomalu vysychat, šlo však o pomalý proces, větší problém než vysychání představovalo znečištění přítoků hnojivy.
Aralské jezero v roce 1985. Tehdy mělo 67 000 km2
délku 420 km, šířku 280 km, průměrnou hloubku 10 m, maximální hloubku 70 m.

Současný stav
Aralské jezero od 60. let 20. století vysychá, neboť podstatná část vody z řek, které jej zásobují je používána na zavlažování zemědělských ploch vytvořených v poušti. Současné Aralské jezero zabírá již méně než polovinu původní plochy. Kvalita jeho vody je velmi špatná, kromě vysoké koncentrace solí obsahuje značné množství hnojiv a pesticidů, které její přítoky nabírají cestou přes zemědělskou krajinu. Další díl znečištění připadá na vrub testování biologických zbraní. Aralské moře je dnes spolu s Černobylem bráno jako synonymum pro ekologickou katastrofu obrovských rozměrů. Ústup jezera a jeho veliké znečištění zcela zničilo kdysi bohatý rybářský průmysl a navíc vedlo ke vzniku a rozšíření solných pouští a bažin v okolí.
V roce 2003 rozhodla vláda Kazachstánu o pokusu pro záchranu severní části Aralského jezera, kde se pokouší zvýšit hladinu – jižní část Aralského moře byla vzata jako ztracená. Očekává se, že zánik obou jižních částí (východní i západní) by mohl nastat během dvaceti let. Pokud se nestane nic pozitivního, očekává se, že toto původně čtvrté největší jezero světa úplně zmizí do roku 2020.

Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.