Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): JIM    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Nových sedm divů světa


Dne 7. 7. 2007 v 7 hodin bylo podle počtu hlasů zaslaných lidmi z celého světa pomocí sms zvoleno nových 7 divů světa. Anketu zaktivoval švýcarsko-kanadský dobrodruh Bernard Weber. Nové divy jsou neoficiální ? experti, včetně těch z UNESCO, se od této aktivity distancují.

Mezi nové divy patří Chichén Itzá,Socha Krista Spasitele,Velká čínská zeď,Machu Picchu,Petra,Ko­loseum,Tádž Mahal.

Chichén Itzá

Chichén Itzá je významná archeologická lokalita na severu mexického poloostrova Yucatán je cenným svědectvím o vyspělé kultuře Mayů a Toltéků. Chichén Itzá je nejslavnější mayské chrámové město a sloužilo jako politické a ekonomické centrum mayské civilizace.

Socha Krista Spasitele

Socha Krista Spasitele je socha na kopci Corcovado tyčící se nad brazilským městem Rio de Janeiro.

Tuto sochu si roku 1921 objednala arcidiecéze v Riu de Janeiru. Socha je vysoká 39,6 m a váží 1145 tun. Je dílem francouzského sochaře Maximiliena Paula Landowského. Slavnostně odhalená byla 12. října 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené v roku 1822.

Velká čínská zeď

Velká čínská zeď (Čchang-čcheng ? doslova ?Dlouhá zeď?) je starý systém opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou. V dnešní podobě byla vybudována za dynastie Ming v době od konce 14. do začátku 17. století. Jejím účelem bylo chránit Čínu před mongolskými nájezdy. Podobná opevnění proti vpádům kočovných kmenů byla však budována již v dávnějších dobách.

Machu Picchu

Machu Picchu (doslova Starý vrcholek) jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního místa v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba, asi 70 km severozápadně od Cuzca. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupanqui v první polovině 15. století.

Petra

Petra (petra = ?skála?) je skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku.

Město bylo založeno pravděpodobně mezi 3. st. př. n. l. a 1. st. n. l. V této době údolí obsadili Nabatejci ? Petra se stala hlavním městem jejich království. Všechny stavby (chrámy, hrobky, amfiteátr) jsou vytesány do pískovce.

Koloseum

Koloseum jsou zbytky velkého amfiteátru uprostřed Říma. V současnosti je to architektonická dominanta města. Původně sloužilo jako amfiteátr a později jako aréna pro gladiátory bojující mezi sebou nebo zápasící s kočkovitými šelmami pro pobavení diváků.

Tádž Mahal

Tádž Mahal je monumentální pomník v Ágoře ve státě Uttarpradéš v Indii. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžáhán na památku své předčasně zesnuvší ženy, která zemřela ve věku 36 let při porodu 14 tého dítěte.

Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.