Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů

Chicago


V roce 1830 stálo na místě dnešního Chicaga asi tucet srubů, dnes tu bydlí na několik miliónů obyvatel. V roce 1830 to bylo zapomenuté místo na hranicích, dnes je to třetí největší metropolitní oblast USA. Má asi 2 783 726 obyvatel(rok 2000). Chicago je jedna z nejvýznamnějších železničních, dálničních a leteckých křižovatek USA. Mezinárodní letiště O´Hare patří mezi největší na světě. Chicago je také považováno za kolébku mrakodrapů.Během své existence se Chicago živelně proměnilo a oživilo mnohokrát. A to nejen lokálně, ale jako celek, téměř úplně vyhořelo, o několik metrů musela být uměle navršena zemina, aby nebylo odplaveno častými povodněmi a z jezera Michigan si odkrojilo velký kus, když už se nedostávalo místa.
Kamkoliv se v Chicagu hnete, nemůžete si být jisti, co spatřite za dalším rohem. Město je vskutku tavícím se kotlem, substancí ledabylosti, esencí prozatímnosti a zároveň jisté pompy a okázalosti. Právě v Chicagu můžete vidět mohutnou budovu John Hancock Building nebo šedesátipatrové sídliště Marina City. K vidění je také ještě donedávna nejvyšší budova světa Sears Tower a hlavně z její vyhlídkové terasy ve výšce 1454 stop můžete konečně vidět Chicago z ?odstupu?.
Chicago proslulo jako město politických klik a machinací a jako město zločinu. V poslední době sice pochybné prvenství v procentu zločinnosti drží Los Angeles, ale podíl Chicaga je stále několikanásobně větší než třeba Bostonu. Přesto jsou zde místa příjemná, která stojí za to vidět. Například Lincolnův park se stejnojmennou ZOO, Buckinghamskou fontánu v Grant parku, velmi didaktické MUSEUM OF SCIENCE AND INDUSTRY nebo jedna z nejlepších galerií v zemi - THE ART INSTITUT OF CHICAGO se sálem El Greců, Chagally a Miróy. K příjemným procházkám a relaxaci svádí asi dvacet kilometrů dlouhá plážová trať pro cyklisty, běžce a bruslaře na kolečkových bruslích, ústící na NAVY PIER - zábavnou zónu vystrčenou na molu do Michiganského jezera, se spoustou atrakcí, restauracemi, IMAX kinem a dětským muzeem.
Chicago ale proslulo i mnoha dalšími okolnostmi. Především doslova rezonuje hudbou a hlavně tzv. chicágským bluesem. Chicago je rodištěm a bydlištěm mnoha významných hudebníků, ale také nositelů nobelových cen, spisovatelů, architektů a hlavně byznysmenů.
Směrem od downtownu na východ, tedy do ?vnitrozemí?, se Chicago začíná podobat ostatním americkým velkoměstům. Nízká zástavba v hlavních ulicích je prostřídána čtvrtěmi vilek. Ovšem i ?neškolené oko? může rozeznat zchátralost některých oblastí obývaných méně přizpůsobivými skupinami obyvatel, nebo podle vývěsních štítů poznávat jednotlivé kolonie menšin. Ostatně Chicago je menšinami pověstné. Vlastní Chicago je, jako jiná americká města, "obklíčeno? rozsáhlým prstencem předměstí, nazývaného suburban. Ovšem nelze rozpoznat kde jedno končí a druhé začíná. Suburban může být též ve významu nezajímavý nebo nudný a na tom něco je. Tyto sterilní vilová městečka se od sebe liší jen mírou přepychu a komfortu a rozsáhlostí pozemků, domy velikostí, použitými materiály, počtem koupelen a podobně.
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.