Splhej.wz.cz - Referáty a čtenářský deník - domů
Autor(asi): Jan Hubač    |    Zobrazit obrázky k referátu    Tisk Vytisknout referát

Ukrajina


Ukrajina leží při severním pobřeží Černého moře,na východě a severovýchodě sousedí s Ruskem,na severu s Běloruskem,na západě s Polskem,Slovenskem a Maďarskem a na jihozápadě s Rumunskem a Moldavskem.

PŘÍRODNÍ POMĚRY:

Ukrajina je prosulá svou stepní krajinou formací:tvoří ji stovky kilometrů mírně zvlněného terénu,který omezují pouze při západní hranici se Slovenskem a Rumunskem středohorské Karpaty.Další hory představují již nevysoké ,ale od moře strmě se zvedajcí vápencové a skalnaté Krymské hory(až 1500m vysoké),které lemují celé jižní pobřeží poloostrova Krym.

PODNEBÍ:Kontinentální ,jižní pobřeží Krymu je teplejší.Zimy jsou drsné:průměrná lednová teplota v Kyjevi je -5.9,zato léta jsou horká a suchá-průměrná teplota je mezi 19-26stupňů.Srážek ubývá od západu k jihu,který je tak suchý,že se tam vyskytují jen občasné toky.V Kyjevi ročně spadne 554mm srážek.


ROSTLISTNSTVO A ZVÍŘENA:

Lesů je málo,většina se nachází na západě v Karpatech a na severozápadě v Polesí.Zde se smíšené lesní porosty střídají s bažinami,zatímco ve středu země ustoupila původní lesostep zemědělské půdě.stepní oblasti na jihu vyhlášeny př.rezervací.Na Ukrajině se vyskytuje liška,div.kočky,křečci a tarbíci.


HOSPODÁŘSTVÍ:

pšenice,kukuřice,cuk. řepa,slunečnice,tabák,vinná réva,zelenina,maso,mléčné výrobky,rybolov

ner. zdroje-žel. ruda,čer. uhlí

NEJVYŠŠÍ HORA:Hoverla-2061m
OBYVATELSTVO:51 950 000
ŘEKY:DNĚPR,DNĚSTR
HL. MĚSTO:KYJEV 2 610 000
ÚŘEDNÍ JAZYK:UKRAJINŠTINA
MĚNA:1KARABOVANEC
NADĚJE DOŽITÍ PŘI NAROZENÍ:MUŽI:63,5 ŽENY74,5
ROZLOHA:603 700km
Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky Praha.